Jakie są kary za posiadanie marihuany w Polsce?
Sytuacja prawna marihuany w Polsce
W Polsce marihuana jest zaliczana do substancji nielegalnych, więc posiadanie jej, nawet w najmniejszych ilościach, jest przestępstwem. Ten stan prawny wynika z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a konkretnie z art. 62, który określa karę za posiadanie narkotyków. Podobnie jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych, nie ma znaczenia, czy ktoś miał zamiar je spożywać, czy handlować – samo posiadanie jest karane.
Wydaje się, że prawo w Polsce jest bardzo surowe w tej kwestii, zwłaszcza w porównaniu do niektórych innych krajów, gdzie marihuana jest zdelegalizowana lub jej posiadanie jest karane jedynie w przypadku dużej ilości. Polskie prawo jednak nie przewiduje takiego rozróżnienia – każda ilość jest karana.
Konsekwencje prawne posiadania marihuany
Zgodnie z art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. W praktyce jednak, kara zależy od wielu czynników, takich jak ilość posiadanej marihuany, czy też to, czy dana osoba była wcześniej karana. Bardzo często zdarza się, że w przypadku osób, które nie mają na swoim koncie innych przestępstw, sąd decyduje się na warunkowe umorzenie postępowania
Warto jednak pamiętać, że posiadanie marihuany to nie tylko potencjalna kara więzienia, ale również inne konsekwencje prawne. Na przykład osoba, która została skazana za posiadanie narkotyków, może mieć utrudniony dostęp do niektórych zawodów związanych z pracą z młodzieżą, wymagających tzw. nieposzlakowanej opinii.
Sytuacja w praktyce
Chociaż prawo jest dość jednoznaczne, to w praktyce różnie bywa. Sądy często różnią się w interpretacji prawa i wyrokach w podobnych sprawach. Duże znaczenie ma też postawa policji – niektórzy funkcjonariusze decydują się na łagodniejsze traktowanie takich spraw, szczególnie gdy chodzi o niewielkie ilości marihuany, jednak nie jest to regułą.
W praktyce zdarza się też, że za posiadanie bardzo małych ilości marihuany sądy nie wymierzają kary więzienia. Jeśli dana osoba nie ma na swoim koncie żadnych innych przestępstw, często skończy się na grzywnie lub zadaniach społecznie użytecznych. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i zawsze istnieje ryzyko surowej kary.
Alternatywne kary za posiadanie marihuany
Alternatywą dla kary więzienia może być kara grzywny lub prace społecznie użyteczne. Jest to możliwe dzięki art. 62a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który mówi o możliwości skierowania sprawcy do terapeutycznego programu lub programu edukacyjnego. W praktyce oznacza to, że sąd może nie wymierzyć kary więzienia, jeśli osoba zobowiąże się do uczestnictwa w takim programie.
Wiele zależy jednak od postawy samego sądu. Wiele osób skarży się, że w ich przypadku sądy okazały się nieugięte i nie zgodziły się na alternatywną karę. Dlatego też, każdy kto został przyłapany na posiadaniu marihuany, powinien skonsultować się z prawnikiem.
Zmiany w prawie i ich ewentualne skutki
Ostatnie lata przyniosły wiele debat na temat zasadności karania za posiadanie marihuany. Niektóre kraje zdecydowały się na pełną legalizację tej substancji, a w wielu miejscach na świecie marihuana jest traktowana jako lek. W Polsce jednak na razie nie widać znaczących zmian w tym zakresie.
Debata na temat legalizacji marihuany w Polsce jest nadal otwarta. Niektórzy argumentują, że obecne prawo jest zbyt surowe i powinno być zmienione, inni zaś są przeciwni każdej formie legalizacji. To, jakie będą finalne decyzje prawodawców, może mieć duży wpływ na sytuację osób posiadających marihuanę.